Sambata 18.03.2017, in Municipiul Targu Mures, s-a desfasurat Campionatul National de Taekwondo, competitie organizata de Federatia Romana de Sporturi Martiale Coreene, eveniment sportiv la care au participat aproximativ 300 de sportivi din intreaga tara.

Sportivii s-au intrecut in cele trei probe competitionale – kyeorugi, pumsae si speed kick – oferind un frumos spectacol de maiestrie, toti avand ca obiectiv principal, castigarea ravnitului titlu de Campion National.

Clubului Sportiv KORYO din Blaj a participat la aceasta competitie cu un lot format din 23 de sportivi, obtinand la cele trei probe de concurs un numar de 30 medalii, dintre care 9 de aur, 12 de argint si 9 de bronz, după cum urmează:

– Trifan Mircea Raul, kyeorugi – copii I, -25 kg, locul I – Campion National;

– Afrasiabi Tudor, kyeorugi – copii II, -44 kg, locul I – Campion National;

– David Tatiana, kyeorugi – cadeti, -41 kg, locul I – Campion National;

– Radulet Sorin, kyeorugi – juniori, -73 kg, locul I – Campion National;

– Latiu Daniel, kyeorugi – seniori, -80 kg, locul I – Campion National;

– Anusca Stefan, kyeorugi – seniori, +80 kg, locul I – Campion National;

– Ioan Tiurean, pumsae – seniori, locul I – Campion National;

– Jidveian Teodor, speedkick – copii 2009, locul I – Campion National;

– Afrasiabi Tudor, speedkick – copii 2006, locul I – Campion National;

– Rosca Adrian, kyeorugi – copii II, -29 kg, locul II;

– Jidveian Teodor, kyeorugi – copii II, -27 kg, locul II;

– Cetean Daria, kyeorugi – copii II, -27 kg, locul II;

– Sechel Andrei, kyeorugi – copii II, -27 kg, locul II;

– Muntean Adelina, kyeorugi – copii II, +48 kg, locul II;

– Banciu Nicolae, kyeorugi – cadeti, -45 kg, locul II;

– Chiorean Marian, kyeorugi – cadeti, -49 kg, locul II;

– Sarlea Darius, kyeorugi – cadeti, -49 kg, locul II;

– Dura George, kyeorugi – seniori, +80 kg, locul II;

– Pop Sara, speedkick – copii 2009, locul II;

– Rosca Adrian, speedkick – copii 2008, locul II;

– Chiorean Marian, speedkick – copii 2008, locul II;

– Heghedus Daniel, kyeorugi – copii I, -27 kg, locul III;

– Deva Alexandru, kyeorugi – copii I, +40 kg, locul III;

– Bogdan Daniel, kyeorugi – copii II, -33 kg, locul III;

– Belascu Andrei, kyeorugi – copii II, -36 kg, locul III;

– Dani Raul, cadeti, -41 kg, locul III;

– Moldovan Catalin, cadeti, -57 kg, locul III;

– Deva Alexandru, speedkick – copii 2008, locul II;

– Muntean Adelina, speedkick – copii 2006, locul II;

– David Tatiana, speedkick – copii 2005, locul II;

Conducerea Clubului Sportiv Koryo ii felicita pe aceasta cale pe sportivii medaliati la aceasta competitie pentru rezultatele deosebite obtinute si de asemenea multumeste parintilor pentru sustinerea acordata.

Lotul C.S. Koryo a fost pregătit şi condus de antrenorul Ioan Tiurean.

</